Początki klubu to prawdopodobnie czas pomiędzy latami 1946 i 1950. Początkowo klub działał z pewnymi przerwami. Wśród założycieli były takie nazwiska jak Weber, Cichutek (piekarz z Grudyni Małej), Stanisław Słabosz, Rudolf Kuna i Kulik (lub Kulig) z Dobrosławic.

W grudniu 1951 LZS Grudynia Wielka znajduje się na liście klubów sportowych działających na terenie powiatu kozielskiego(1). Z roku 1951 znane są dwa wyniki meczów drużyny z Grudyni. Pierwszym z nich jest ligowy mecz rozegrany 1951-03-15 z LZS Steblów (przegrany przez nasz zespół 2:5).(2) Drugi to towarzyskie spotkanie rozegrane w Naczęsławicach zakończone wynikiem 4:4.(3)

Lata 50. to głównie występy w klasie D. W latach 1960-65 drużyna występuje pod nazwą Budowlani. Do połowy lat 70. LZS Grudynia krąży pomiędzy C i B klasą. Większe sukcesy pojawiają się w połowie lat 70. W sezonie 1977/78 Grudynia pierwszy raz gra w A klasie, a w sezonie 1981/82 już w lidze okręgowej (wtedy był to 4 poziom rozgrywkowy). Sukcesy sportowe wymusiły również potrzebę rozbudowy infrastruktury. W 1977 (marzec-maj) powstał budynek klubowy (z szatniami i sauną). Wybudowana została również scena, a obok głównej płyty boiska powstało boisko treningowe. W latach świetności klubowe obiekty zdobywały wojewódzkie wyróżnienia za najlepsze wśród LZS-ów.

Od około roku 1986 w nazwie pojawia się Spartan (od odmiany jabłoni).

Lata 80. to największe sukcesy klubu. Drużyna z Grudyni pięciokrotnie grała na szczeblu centralnym Pucharu Polski. W tym trzykrotnie awansowała do kolejnej rundy. Do historii przeszły mecze z drugoligową Stalą Rzeszów i z pierwszoligowym Radomiakiem Radom. W latach 80. klub posiadał również drużynę rezerw oraz juniorów młodszych. Oprócz piłki nożnej przez kilka lat istniały również sekcje tenisa stołowego i biegów długodystansowych.

O drużynie tenisa wiadomo niewiele. Na pewno w sezonie 1980/81 rywalizowali w A klasie podokręgu Kędzierzyn-Koźle. Na półmetku sezonu drużyna zajmowała ostatnie miejsce. Rywalami byli Start II Kędzierzyn, Fortuna Głogówek, Naprzód Borucin, SKS Racławiczki, Ruch Steblów, Górnik Kotlarnia, Orzeł Branice, Zryw Pilszcz.(4)

Większe sukcesy odnosiła sekcja biegowa, z którą związana jest chociażby organizacja Biegu Sadowników. Sekcja ma na swoim koncie m.in. zwycięstwo w klasyfikacji zespołowej w III półmaratonie Górnośląskim Krnów-Głubczyce, który odbył się pierwszego maja 2000r.(5)

Lata 70. i późniejsze to również wyjazdy na mecze towarzyskie z drużynami z Poczdamu i Cottbus.

Lata 90. to niestety początek słabszych występów i kolejne spadki w ligowej hierarchii. Dopiero sezon 2009/10 rozpoczął serię awansów, aż do A klasy.

Niestety już pod koniec 2013 roku nastąpiło pierwsze zawieszenie działalności. Spartan nie przystąpił do rozgrywek również w sezonie 2014/15.

Udało się reaktywować klub, ale niestety tylko na sezon 2015/16. Od tego czasu klubowy budynek (wyremontowany w 2007 r.) i boisko czekają na przyszłe pokolenia, które być może napiszą kolejne rozdziały w historii Spartana.

Na przestrzeni dziejów prezesami klubu byli m.in: Bertold Mende, Wilhelm Siekiera, Helmut Donder, Rudolf Kuna, Bernard Siekiera, Jerzy Bula, Marian Mikołajczyk, Krzysztof Kordyaczny, Stanisław Jasiński, Józef Prochera, Jacek Łukiewicz, Przemysław Pilipczuk. Budynkiem klubowym opiekował się Edward Jaczyszyn, a później Józef Kwapik.